11/05/2024
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Wycieczka do Torunia w ramach programu "Poznaj Polskę"
Wycieczka do Torunia w ramach programu "Poznaj Polskę"

Urokliwe uliczki, wspaniała architektura i ciekawe opowieści okraszone dochodzącym zewsząd zapachem pierników. To wszystko czekało na naszych uczniów w Toruniu. Podczas dwudniowej wycieczki nie sposób zobaczyć wszystkie fascynujące zakątki tego miejsca, jednak śmiało możemy przyznać, że czas wykorzystaliśmy maksymalnie, a nasze głowy są pełne niezwykłych wspomnień.

Pierwszego dnia skupiliśmy się przede wszystkim na zwiedzaniu Rynku Staromiejskiego. Budowle reprezentujące różne style architektoniczne zrobiły na nas piorunujące wrażenie. Poznaliśmy mnóstwo ciekawych historii krzyżackich, dowiedzieliśmy się jak ważną rolę pełniły w czasach średniowiecznych mieszczańskie zabudowania. Tego właśnie dnia zostaliśmy też uraczeni przez przewodników ciekawą legendą dotyczącą pochodzenia samej nazwy miasta. Spacer toruńskimi uliczkami był niezwykle wzbogacający chociażby ze względu na liczne szczegóły, które pozornie nieistotne, niosły ze sobą potęgę wiedzy, a czasem nawet stanowiły swoistych świadków minionych epok.

Nie ulega wątpliwości, że Toruń dla wielu kojarzy się przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem. Nie omieszkaliśmy więc zajrzeć do domu wielkiego Polaka, w którym wysłuchaliśmy wielu anegdot dotyczących jego życia rodzinnego, nacieszyliśmy oczy, podziwiając meble, stylizowane pomieszczenia oraz narzędzia, służące wybitnemu astronomowi do pracy. Po tak owocnej wizycie nie obyło się bez seansu w planetarium. Dla większości uczniów było to pierwsze tego typu doświadczenie, dlatego emocje były bardzo intensywne.

Drugiego dnia wycieczki skupiliśmy się na części praktycznej. Pierwszym punktem programu było Muzeum Toruńskiego Piernika, w którym uczestniczyliśmy w warsztatach robienia ozdobnych pierników. Uczniowie przy indywidualnych stanowiskach od podstaw tworzyli pachnące wypieki. Stosując się do instrukcji prowadzącego, kolejno przygotowywali formę, następnie odciskali w niej rozgrzane w dłoniach ciasto i wycinali ciekawe kształty, które później trafiały do pieca.

Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy, było Muzeum Historii Partaczy. Na początku uczniowie wzięli udział w warsztatach kaligrafii. Zadanie polegało na tym, aby podpisać się, odwzorowując gotycką czcionkę. Wydawać by się mogło, że zapisanie własnego imienia i nazwiska nie należy do rzeczy trudnych. Pewnie by tak było, gdyby nie fakt, że uczniowie mieli do dyspozycji jedynie gęsie pióro i atrament.

W dalszej kolejności dzieci wysłuchały opowieści związanych z toruńskimi partaczami. Biorąc pod uwagę dzisiejsze pejoratywne znaczenie słowa „partacz”, znaczna część uczniów z wytrzeszczonymi oczami wsłuchiwała się w historie snute przez mistrza prowadzącego zajęcia. Okazało się bowiem, że większość z nas ma mylne wyobrażenie co do etymologii tegoż słowa.

Zwieńczeniem wizyty w muzeum były warsztaty kaletnicze. Każdy uczestnik przygotował dla siebie własnoręcznie zrobioną skórzaną sakiewkę. Jak się okazało, przeplatanie rzemyka tylko na pierwszy rzut oka wydaje się banalne. Na szczęście dzieci mogły liczyć na stałe wsparcie mistrza, dzięki czemu po kilku chwilach powstały doskonale wykonane woreczki.

Wycieczka do Torunia z całą pewnością była wyjątkowo atrakcyjna dla uczniów. Pomimo intensywności tych dni i pękającego w szwach harmonogramu zwiedzania, zaliczamy ten wyjazd do w pełni udanych. Do domu wróciliśmy pozytywnie nastrojeni i z bagażem nowych, pięknych doświadczeń.

Opracowała: p. Anna Więcek

<galeria>

admin dnia 14/11/2022
Drukuj
Nasze dziewczęta V-ce Mistrzyniami Powiatu
Nasze dziewczęta V-ce Mistrzyniami Powiatu

09.11.2022r. w hali sportowej im. Agaty Mróz- Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt. Uczestniczyły w nich drużyny z 7 szkół: SP Nr 1 i Nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej, SP Szczucin, SP Olesno, SP Bolesław, SP Zabrnie i SP Gruszów Wielki. Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym” w dwóch grupach eliminacyjnych oraz finały. Reprezentacja naszej szkoły odniosła  sukces zajmując II miejsce i tytuł V-ce Mistrzyń Powiatu na rok 2022. Zwyciężyła eliminacje w swojej grupie oraz mecz półfinałowy. Jedynie w finale uległa utytułowanej drużynie z Olesna.

Wyniki poszczególnych meczy:

Eliminacje w grupie:

SP Gruszów Wielki – SP Bolesław  1:0

SP Gruszów Wielki – SP Nr 2 Dąbrowa Tarnowska   1:0

Półfinał: SP Gruszów Wielki – SP Nr 1 Dąbrowa Tarnowska  4:0

Finał: SP Gruszów Wielki – SP Olesno  0:3

Skład zwycięskiej drużyny: Jowita Kot, Anna Żelazny, Patrycja Kijak, Kamila Kilian, Angelika Ruman, Milena Żurawska, Oliwia Michalczyk i Julia Kawa.  Autorami wszystkich zdobytych bramek była Jowita Kot. Gratulujemy.

 Opracował: p. Jerzy Dąbrowa

<galeria>

admin dnia 14/11/2022
Drukuj
WIZYTA TEATRZYKU KUKIEŁKOWEGO W NASZYM PRZEDSZKOLU
WIZYTA TEATRZYKU KUKIEŁKOWEGO W NASZYM PRZEDSZKOLU

W czwartek - 3 listopada do naszego przedszkola przyjechał Teatr Lalek KUKIEŁKA z Ptaszkowej, który zaprezentował przedstawienie z cyklu Legendy Polskie pt.: ,,Legenda o smoku wawelskim". Forma teatrzyku objazdowego odgrywa dużą rolę w rozwoju dzieci, ponieważ przekazuje wartości artystyczne i wychowawcze, łącząc je w harmonijną całość, a dynamika i metafora teatralna porusza dziecięcą wyobraźnię. Dla sporej grupy naszych przedszkolaków, zwłaszcza maluchów było to pierwsze doświadczenie z inscenizacją lalkową. Na buziach małych widzów malowały się najróżniejsze emocje: od zaciekawienia i zdziwienia poprzez niepewność i obawę po radość i głośny śmiech. Dzieci były zachwycone, przedstawiona historia szewczyka Skuby nauczyła je, że zawsze należy wierzyć we własne możliwości.

Legenda bardzo się wszystkim podobała, czego dowodem były gromkie brawa dla aktorów. Po spektaklu dzieci miały też możliwość obejrzenia profesjonalnych kukiełek.

Bardzo dziękujemy aktorom za wizytę i piękny występ.

Opracowała: p. Jadwiga Tabor

<galeria>

admin dnia 05/11/2022
Drukuj
"Poznaj Polskę" -II tura

 

   

Szkoła  otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa na realizację wycieczek do Wieliczki i Torunia w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą ,,Poznaj Polskę” w wysokości 15 000,00 zł. Całkowity koszt wycieczek wyniósł 18 750,00 zł.

Przedmiotem przedsięwzięcia było wsparcie organów prowadzących w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie miało na celu wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane były na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra. W ramach tych obszarów Minister ogłosił wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).

<Poznaj Polskę>

admin dnia 02/11/2022
Drukuj
Ludzie listy piszą...
Ludzie listy piszą...

Pisanie tradycyjnych listów niestety powoli przechodzi do lamusa, jednak wraz z czwartoklasistami postanowiliśmy nieco spowolnić ten proces i naukę pisania listów połączyliśmy ze wspaniałą zabawą. Tym razem podczas doskonalenia techniki redagowania tej formy wypowiedzi zrezygnowaliśmy z nudnych ćwiczeń i pisania do osób, które nie istnieją. Aby zrozumieć ten niezwykły dreszczyk emocji, który towarzyszy otwieraniu koperty z korespondencją, musieliśmy znaleźć osoby chętne do wymiany doświadczeń i udało się!

Na początku października rozpoczęliśmy pracę nad wyjątkowym projektem. Po poznaniu zasad redagowania listów i kilku ćwiczeniach praktycznych, napisaliśmy najprawdziwsze listy i wysłaliśmy je do naszych rówieśników ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie. Co ciekawe, całe przedsięwzięcie było procesem dość złożonym i nieoczywistym. Uczniowie w swoich listach musieli zadbać o wszystkie konieczne elementy definiujące tę formę redakcyjną, a w treści zawierali wyłącznie szczegółowe informacje na temat swojego wyglądu i zainteresowań. Nie podpisywali się imieniem i nazwiskiem, gdyż wymagał tego kolejny krok zabawy. Pięknie napisane listy zostały zapakowane w ciekawie ozdobione koperty i przekazane czwartoklasistom z sąsiedniej szkoły. Następnie rówieśnicy wykonywali rysunki nowych, nieznanych kolegów jedynie na podstawie otrzymanych opisów.

Dokładnie te same czynności podjęli uczniowie ze Smęgorzowa. Po kilku dniach trafiły do nas wspaniałe listy, do których dzieci wykonały portrety. Emocji nie brakowało. Niejednokrotnie trzeba było mocno pogłówkować, aby właściwie zinterpretować przeczytane informacje i odpowiednio uwzględnić je w pracy plastycznej.

Najbardziej emocjonującym punktem projektu była jednak chwila, kiedy czwartoklasiści musieli rozpoznać się na przysłanych rysunkach. Ileż radości sprawiła ta nietypowa wymiana. Co chwilę w sali rozlegały się salwy śmiechu, a dzieci, podekscytowane każdą kolejną pracą, wręcz nie mogły usiedzieć na miejscach.

Bez wątpienia uczniowie przekonali się, że z pozoru nudna lekcja pisania listów może stać się wspaniałym doświadczeniem. Co więcej, zaplanowaliśmy już kolejne działania, które zamierzamy podjąć z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionej szkoły w Smęgorzowie. Jesteśmy przekonani, że będą to niezwykle owocne przedsięwzięcia.

Opracowała: p. Anna Więcek

<galeria>

admin dnia 31/10/2022
Drukuj
Światowy Dzień Owoców i Warzyw
Światowy Dzień Owoców i Warzyw

O tym, że prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, wiemy wszyscy. Nie zawsze jednak teoria idzie w parze z praktyką i niestety zdarza się, że sięgamy po produkty, które ze zdrową żywnością nie mają nic wspólnego.

Aby zachęcić społeczność szkolną do poszerzania wiedzy na temat zdrowego stylu życia, Samorząd Uczniowski podjął wyzwanie i postawił sobie za cel uświadomienie dzieciom i młodzieży, że zdrowa dieta może być smaczna, kolorowa i przede wszystkim wartościowa.

21 października – w Światowy Dzień Owoców i Warzyw – w holu naszej szkoły wręcz mieniło się od kolorów, zapachów i smaków. Dekoracja, którą można było podziwiać, została wykonana wyłącznie z przyniesionych przez uczniów owocowo-warzywnych postaci. Pojawiły się ośmiornice, sowy, jeże, pudle, pająki, a nawet ryby. Dodatkowo chętni mogli wykazać się zdolnościami poetyckimi i przygotować tematyczne rymowanki. Trzeba przyznać, że niektóre z nich na długo zapadną nam w pamięć 😊

Propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wzięły na tapet nawet przedszkolaki, które pod okiem swoich pań przygotowały różnymi technikami piękne prace plastyczne. Uczniowie młodszych klas także w pełni zaangażowali się w akcję i wykonali sałatkę owocowo-warzywną, którą później z wielkim apetytem zjedli na drugie śniadanie.

W klasach starszych poprzeczka była podniesiona nieco wyżej. Zadaniem dzieci było bowiem wykonanie plakatu z hasłami zachęcającymi do zdrowego odżywiania się oraz przygotowanie szaszłyków i sałatek  z przyniesionych produktów. Na tym etapie uczniowie przekonali się też, że dobrze przemyślana i zorganizowana praca przy pełnym zaangażowaniu całego zespołu, daje wspaniałe rezultaty.

Podsumowaniem naszych działań była prelekcja dotycząca roli owoców i warzyw w diecie, którą przeprowadziła pani higienistka. W swoim wykładzie odniosła się do statystyk, badań i danych medycznych, które jednoznacznie potwierdzają, że dieta bogata w wartościowe produkty ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, chęć do działania i bez wątpienia pozwala nam się cieszyć dobrym zdrowiem.

Opracowała: p. Anna Więcek

<galeria>

admin dnia 31/10/2022
Drukuj
Dzień Nauczyciela
Dzień Nauczyciela
„Im więcej kto z nas umie,
tym bardziej wie, jak mało
i łatwiej to rozumie,
im więcej kto z nas umie.

Bo okruch tylko w tłumie
stanowi wiedzę całą -
im więcej kto z nas umie,
tym bardziej wie, jak mało.”
                        R. Kwiatkowski

W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły podziękowali wszystkim pracownikom za ich trud, cierpliwość, wsparcie, za słowa, że w życiu wszystko może się udać oraz za pomoc w wyborze jak najlepszej drogi życiowej.

Prowadząca akademię mówiła: „Dziękujemy Wam, że pomagacie nam wyrosnąć na wspaniałych ludzi: mądrych, dobrych, takich, którzy pragną zmieniać siebie i świat na lepsze. Oby te pragnienia i marzenia dzięki Wam stały się częścią naszej przyszłości.” 

Dekoracje: p. Beata Kuta

Przygotowanie akademii: p. Katarzyna Partyńska (koordynator), p. Lucyna Krzanowska, p. Anna Więcek

Opracowała: p. Katarzyna Partyńska

<galeria>

admin dnia 26/10/2022
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt r Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Logowanie
Nazwa uytkownika

Haso



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS