11/05/2024
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK W NASZYM PRZEDSZKOLU
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK W NASZYM PRZEDSZKOLU

W poniedziałek 17 października 2022 roku dzieci z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk. Ideą przewodnią tej kampanii, która została zainicjowana w 2008r. przez UNICEF jest zachęcanie wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki przeciw infekcjom układu pokarmowego i oddechowego.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Mycia Rąk w naszym przedszkolu obchodziliśmy wspólnie z Dniem Higieny Velvet. Dzieci poznały Misia Velvetusia bohatera komiksu opracowanego przez markę Velvet w ramach programu edukacyjnego ,,Rok z higieną Velvet. Higiena dla mnie i dla Planety”.

Miś ,, pokazuje” dzieciom, jak właściwie umyć rączki przy użyciu mydła i ciepłej wody, uświadamia, że wszędzie są obecne zarazki, a codzienne czynności i zabawy wymagają od nas częstego mycia rączek,  wyjaśnia też jak dużą rolę odgrywa woda i do czego ją wykorzystujemy w różnych obszarach życia.

Najważniejszym i zarazem najbardziej atrakcyjnym momentem zajęć były oczywiście ,,warsztaty” prawidłowego mycia rąk, które wszystkie przedszkolaki zaliczyły na „szóstkę”.

Wspólnie wykonaliśmy też prace plastyczne promujące mycie rąk. Nie zabrakło również piosenek związanych z czynnościami samoobsługowymi i nawykami higienicznymi.

Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

Opracowała: p. Jadwiga Tabor

<galeria>

admin dnia 18/10/2022
Drukuj
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Motto: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

10 października 2022r. w naszej szkole odbyły się obchody XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Głównym celem akcji było propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki, a w szczególności przypomnienie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Tego dnia uczniowie pod opieką nauczycieli matematyki i opiekuna Samorządu Szkolnego sprawdzali znajomość mnożenia i dzielenia wśród rodziców, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów w szkole. Udali się również na spotkanie z mieszkańcami naszej miejscowości, gdzie dorośli mogli się wykazać znajomością trudniejszych przypadków z zakresu tych działań. Najlepsi mogli zdobyć tytuł Eksperta, a wszyscy nagradzani byli słodyczami. Wrażeń i emocji nie brakowało.

Dodatkowo zostały przeprowadzone konkursy na mistrzowską klasę w zakresie mnożenia i dzielenia. Potyczki o tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia odbyły się w dwóch kategoriach, w których zwyciężyli:

kategoria klas 3-5 - klasa 5

kategorii klas 6-8 - klasa 8

Zwycięzcom gratulujemy!

Jesteśmy pewni, że uczniowie przekonali się, że tabliczka mnożenia towarzyszy nam niezależnie od wieku i profesji, a jej znajomość niejednokrotnie ułatwia życie i może być źródłem satysfakcji.

Mamy nadzieję, że udział dzieci w tej imprezie zachęci je do doskonalenia sprawności wykonywania działań z zakresu mnożenia i dzielenia.

Opracowała: p. Marta Gadziała

<galeria>

admin dnia 15/10/2022
Drukuj
9 medali w Powiatowej Lidze Lekkoatletycznej
9 medali  w Powiatowej Lidze Lekkoatletycznej

07.10.2022 r. na stadionie MLKS „Dąbrovia” w Dąbrowie Tarnowskiej, odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej. W zawodach uczestniczyli uczniowie z 7 szkół podstawowych: Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Szczucina, Luszowic, Olesna, Bolesławia, Nieczajny Górnej i Gruszowa Wielkiego. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Kijowska, Anna Żelazny, Jowita Kot, Karol Gagatek, Jakub Zych, Mateusz Kupiec, Wojciech Kupiec, Tomasz Kupiec, Wojciech Podosek, Robak Daniel, Przemysław Dworak z kl. VIII oraz Milena Żurawska, Oliwia Michalczyk, Maja Zbierzkowska, Filip Banaś, Bartłomiej Mosik, Tomasz Klęczar, Łukasz Dudek i Filip Rokita z kl. VII. Zawody zakończyły się dużym sukcesem naszych reprezentantów, którzy zdobyli 9 medali.

2 złote: Karol Gagatek – bieg na 100m, Wojciech Kupiec – rzut oszczepem. 

3 srebrne: Karol Gagatek – skok w dal, Jowita Kot – rzut oszczepem i sztafeta 4x100m dziewcząt w składzie: Aleksandra Kijowska, Kot Jowita, Oliwia Michalczyk i Maja Zbierzkowska.

4 brązowe: Aleksandra Kijowska – bieg na 100m, Milena Żurawska – pchnięcie kulą, Wojciech Podosek – skok w dal i sztafeta 4x100m chłopców w składzie: Karol Gagatek, Wojciech Kupiec, Wojciech Podosek i Jakub Zych.

Wysokie miejsca zasługujące na uwagę to: 4 miejsce Jakuba Zycha w biegu na 300m, 5 miejsce Oliwii Michalczyk w pchnięciu kulą,  5 miejsce Filipa Banasia w biegu na 1000m, 7 miejsce Daniela Robaka   w biegu na 300m. 

Medaliści awansowali do Finału Wojewódzkiego, który w tym roku ze względu na oszczędności finansowe MSZS w Krakowie został odwołany i się nie odbędzie. Zawody przebiegły w miłej sportowej atmosferze. Gratulujemy!

Opracował: p. Jerzy Dąbrowa

<galeria>

admin dnia 09/10/2022
Drukuj
Zwiedzamy atrakcje ziemi świętokrzyskiej
Zwiedzamy atrakcje ziemi świętokrzyskiej

Czy jesienną aurą można się zachwycić? Czy delikatne promienie październikowego słońca, cudownie podkreślające wielobarwność liści, mogą zapierać dech w piersiach? Uczniowie klas IV-VI przekonali się, że urokliwość złotej polskiej jesieni jest niemożliwa do wyrażenia w żaden sposób. To po prostu trzeba zobaczyć!

W ubiegły piątek dzieci wraz z opiekunami udały się do Tokarni – malowniczej miejscowości, w której znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej. Już po przekroczeniu bramy Parku Etnograficznego wiejski krajobraz skradł nasze serca. Zwiedzanie skansenu uatrakcyjniła nam pani przewodnik, która przedstawiła rys historyczny poszczególnych budynków, a także uraczyła na ciekawymi informacjami i tematycznymi anegdotami. Udało nam się zobaczyć mnóstwo obiektów zlokalizowanych w kilku sektorach – Sektorze Świętokrzyskim, Sektorze Lessowym i Sektorze Dworsko-Folwarcznym. Niewątpliwie klimat wiejskich chałup zabrał nas w mentalną podróż do przeszłości. Pokryte strzechą dachy, kaflowe piece, domowe ołtarzyki, naczynia, zabawki i meble pozwoliły nam wykreować sobie w głowach obraz minionych lat. Dzieci z wielkim zaangażowaniem oglądały eksponaty, zadawały pytania i niejednokrotnie przecierały oczy ze zdumienia, słuchając legend i opowieści.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się budynki użyteczności publicznej, takie jak: gabinet lekarki, apteka, sklep spożywczy i pomieszczenie do wykonywania fotografii. Ciekawym elementem wyprawy była chwila, kiedy weszliśmy  do budynku Powszechnej Szkoły Publicznej. Uczniowie najpierw podziwiali salę lekcyjną wyposażoną w ówczesne przybory i meble, a następnie zwieńczyli tę wyjątkową wizytę wspólnym odczytaniem „Pięciu przykazań szkolnych”.

Bardzo wartościowym punktem zwiedzania było wejście do Ogrodu Rzeźb Jana Bernasiewicza. Dzieci poznały wzruszającą historię niezwykle utalentowanego artysty oraz namiastkę twórczości jego żony-poetki, którzy pomimo braku możliwości zdobycia wykształcenia, robili wszystko, aby rozwijać siebie i swoje talenty na przekór czasom.

Ostatnią częścią wizyty w Muzeum Wsi Kieleckiej były warsztaty garncarskie poprowadzone przez pana Wiesława Rokitę – jednego z najsłynniejszych polskich artystów trudniących się sztuką lepienia i wypalania gliny. Dzieci miały możliwość przygotowania pod okiem mistrza własnych wyrobów garncarskich. Trzeba przyznać, że uczniowie wspięli się na wyżyny kreatywności. Prace, które wykonali, były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim ciekawe. Dzieci lepiły naczynia, zwierzęta, ozdoby, a nawet dinozaury. Zajęcia potwierdziły teorię, która mówi, że dziecko brudne, to dziecko szczęśliwe. Delikatnie poplamieni, ale z szerokimi uśmiechami udaliśmy się w kolejne miejsce.

Na Parku Etnograficznym nie zakończyliśmy naszej podróży w minione lata. Tym razem  jednak cofnęliśmy się aż do renesansu. Odwiedziliśmy bowiem Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Trzeba jednak zaznaczyć, że oprócz konstrukcji tworzonych przez tego wszechstronnie uzdolnionego artystę, dzieci mogły doświadczyć na sobie przede wszystkim współczesnych technologii, których działanie zostało oparte na pomysłach słynnego architekta. Uczniowie chętnie korzystali z przygotowanych eksperymentów, rozwiązywali łamigłówki, uczyli się kooperacji, aby pokonywać kolejne zadania. Sprawdzali także swoje parametry fizyczne i porównywali je z kolegami i koleżankami. Zdecydowanie w tym miejscu potwierdziła się kolejna teoria – najlepiej uczymy się przez zabawę.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach. Niesamowite widoki, które zastaliśmy na górze zrekompensowały nam wysiłek włożony w wyjście na szczyt po, bądź co bądź, intensywnym i aktywnym dniu. Mimo zmęczenia zdecydowaliśmy się wejść na obie wieże budowli, aby podziwiać panoramę kielecczyzny i niewątpliwie było warto! Poza wspaniałym krajobrazem uczniowie mieli okazję zobaczyć skarbiec, lochy, salę tortur, a także ścianę z tarczami heraldycznymi.

Po dniu pełnym wrażeń, przepełnieni pozytywnymi emocjami, zmęczeni, ale radośni, udaliśmy się w drogę powrotną. Jak się okazało, zostało nam na tyle sił, aby wrócić w śpiewającym stylu. W autobusie rozbrzmiewały bowiem pogodne melodie intonowane przez dzieci. Jesteśmy przekonani, że ten wspólnie przeżyty dzień na długo pozostanie nam w pamięci. Udało nam się zrealizować zamierzone cele – zintegrowaliśmy się, wspaniale spędziliśmy czas, nacieszyliśmy oczy cudownymi widokami, a co najważniejsze jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i chętni do odkrywania kolejnych wartościowych miejsc.

Opracowała: p. Anna Więcek

<galeria>

admin dnia 08/10/2022
Drukuj
DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZYM PRZEDSZKOLU
DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

W piątek 30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA.  Jest to święto, które ma na celu uczenie dzieci nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z rówieśnikami, wytworzenie radosnej atmosfery w grupie jak również okazywanie życzliwości i koleżeństwa.

Dziewczynki złożyły swoim kolegom życzenia i zaśpiewały im gromkie "Sto lat". Następnie wszystkie dzieci z obu grup spędziły ten dzień na wspólnych zabawach z chustą animacyjną i nie tylko. Pojawiły się ciekawe quizy i zagadki, z którymi przedszkolaki a zwłaszcza chłopcy poradzili sobie rewelacyjnie. Nie zabrakło też prezentów niespodzianek, za które dziękujemy naszym mamusiom.

Wszyscy chłopcy obdarowani zostali również przez swoje panie krawatami ,,Super Chłopaka” a na koniec pojawiło się pamiątkowe zdjęcie. 

Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Młodzi panowie tego dnia spisali się na medal a uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu obu grup.

Opracowała: p. Jadwiga Tabor

<galeria>

admin dnia 02/10/2022
Drukuj
Ognisko integracyjne w jesiennej scenerii
Ognisko integracyjne w jesiennej scenerii

We wtorkowe popołudnie uczniowie klas IV i V spotkali się wraz z rodzicami i wychowawcami przy wspólnym pieczeniu ziemniaków i kiełbasek na ognisku.

Było radośnie i głośno, humor dopisywał wszystkim bez wyjątku! Zawody sportowe, gry i zabawy integracyjne sprawiły, że ten dzień upłynął bardzo szybko. Wyjątkowym zainteresowaniem i zaangażowaniem dzieci cieszyły się zadania wymagające kreatywności. Należało do nich przygotowanie z naturalnych materiałów „Pani Jesieni”  oraz ułożenie opowiadań z jesiennym wątkiem na podstawie wylosowanych tematycznych kart. Nie było łatwo wybrać najlepszych, ponieważ wszystkie drużyny wykazały się niezwykłą pomysłowością.

Radosnym akcentem ogniska była nauka i  wspólne śpiewanie piosenki „Płonie ognisko w lesie”. Uczniowie udowodnili, że nie tylko potrafią śpiewać pięknie chórem, ale również w kanonie.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za ich obecność i pomoc w przygotowaniu imprezy plenerowej.  Wyborna kuchnia, mnóstwo atrakcji oraz ładna pogoda sprawiły, że każdy dobrze się bawił.

Opracowała: p. Barbara Kogut

<galeria>

admin dnia 30/09/2022
Drukuj
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOSNEGO CZYTANIA W PRZEDSZKOLU
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOSNEGO CZYTANIA W PRZEDSZKOLU

29 września 2022 roku – w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

To dzień, który stwarza  okazję do wprowadzenia dzieci w świat bajek, opowiadań, wierszy.W ramach tej akcji przedszkolaków odwiedziła jedna z mam Pani Angelika Pikul, która czytała dzieciom z obu grup wiersze Czesława Janczarskiego z książki pt. ,,Gdzie mieszka bajeczka?”.

Książeczki i wiersze Czesława Janczarskiego towarzyszą dzieciom już od kilku pokoleń i niosą ze sobą ponadczasowe wartości. Czesław Janczarski to postać, która zasługuje na szczególną uwagę. Pracował jako nauczyciel, prowadził w Polskim Radiu audycje poetyckie, był autorem scenariuszy przedstawień teatralnych, a także redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Miś”. Bohaterowie utworów Czesława Janczarskiego stawały się przyjaciółmi dzieci, które cieszyły i pomagały im radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Przedszkolaki wysłuchały następujących wierszy: ,,Deszcz”, ,,Cztery jabłuszka”, ,, Malowany konik”, ,,Babie lato”, ,,Słota”, ,,Latawiec”. Po wysłuchaniu utworów odpowiadały na pytania pań i mamy, bawiły się przy muzyce oraz wykonały pracę plastyczną – jabłuszko.  

Mamy nadzieję, że ta akcja zachęci przedszkolaków i  ich rodziców do częstego wspólnego czytania.

Opracowała: p. Jadwiga Tabor

<galeria>

admin dnia 29/09/2022
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt r Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Logowanie
Nazwa uytkownika

Haso



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj si

Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS