11/05/2024
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Patron szkoły

„Nie to jest ważne, by krytykować
przeszÅ‚ość, lecz aby swój wÅ‚asny
wysiłek włożyć w lepszą przyszłość."

Kardynał Stefan Wyszyński

Stefan WyszyÅ„ski urodziÅ‚ siÄ™ 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem, jako drugie dziecko w wieloletniej rodzinie StanisÅ‚awa i Julianny WyszyÅ„skich. Ziemia Å‚omżyÅ„ska byÅ‚a wówczas częściÄ… zaboru rosyjskiego. Stefan zatem od najmÅ‚odszych lat poznaÅ‚ smak niewoli i pogÅ‚Ä™biaÅ‚ miÅ‚ość do Ojczyzny. W dużej mierze byÅ‚a to zasÅ‚uga ojca, który zadbaÅ‚ o naukÄ™ jÄ™zyka polskiego w domu.

Lata I wojny światowej upłynęły młodemu Stefanowi na nauce w łomżyńskim gimnazjum a następnie włocławskim liceum. Wyrazem patriotyzmu przyszłego prymasa polski podczas tych dramatycznych wydarzeń był aktywny udział w harcerstwie.

Po ukoÅ„czeniu szkoÅ‚y mÅ‚ody WyszyÅ„ski wstÄ…piÅ‚ do Seminarium Duchownego we WÅ‚ocÅ‚awku. ZwieÅ„czeniem studiów teologicznych byÅ‚y Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie, które otrzymaÅ‚ 3 sierpnia 1924 roku. KsiÄ…dz WyszyÅ„ski kontynuowaÅ‚ naukÄ™ w latach 1925-1929 jako doktorant na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. UkoÅ„czyÅ‚ je doktoratem na temat „Prawa rodziny, KoÅ›cioÅ‚a i paÅ„stwa do szkoÅ‚y”. Po studiach udaÅ‚ siÄ™ w podróż naukowÄ… po krajach Europy Zachodniej. Po powrocie do ojczyzny zostaÅ‚ profesorem nauk spoÅ‚ecznych w Wyższym Seminarium Duchownym we WÅ‚ocÅ‚awku, jednoczeÅ›nie prowadziÅ‚ ChrzeÅ›cijaÅ„ski Uniwersytet Robotniczy i dziaÅ‚alność spoÅ‚eczno – oÅ›wiatowÄ… w chrzeÅ›cijaÅ„skich zwiÄ…zkach zawodowych. Jego zaangażowanie w problematykÄ™ spoÅ‚ecznÄ… spowodowaÅ‚o, iż zostaÅ‚ mianowany przez kardynaÅ‚a Augusta Hlonda w 1937 roku czÅ‚onkiem Rady SpoÅ‚ecznej przy Prymasie Polski.

Po wybuchu II wojny Å›wiatowej, na wyraźne polecenie zwierzchników, opuÅ›ciÅ‚ WÅ‚ocÅ‚awek, gdyż jako znany profesor – spoÅ‚ecznik oraz krytyk totalitaryzmu hitlerowskiego byÅ‚ poszukiwany przez Gestapo. W okupowanym kraju braÅ‚ czynny udziaÅ‚ w konspiracyjnym nauczaniu mÅ‚odzieży oraz sÅ‚użyÅ‚ ludziom. W okresie powstania warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III” byÅ‚ kapelanem Grupy AK „Kapinos” oraz szpitala powstaÅ„czego w Laskach.

Po zakoÅ„czeniu wojny wróciÅ‚ do WÅ‚ocÅ‚awka, gdzie reorganizowaÅ‚ seminarium duchowne i peÅ‚niÅ‚ obowiÄ…zki rektora. W 1946 roku papież Pius XII ustanowiÅ‚ Go biskupem ordynariuszem diecezji lubelskiej. Po Å›mierci prymasa Augusta Hlonda w 1948 roku WyszyÅ„ski niespodziewanie zostaÅ‚ mianowany arcybiskupem metropolitÄ… gnieźnieÅ„skim i warszawskim oraz Prymasem Polski. 12 stycznia 1953 roku zostaÅ‚ kardynaÅ‚em. Przed Prymasem nastaÅ‚y trudne czasy, w Polsce panowaÅ‚ ustrój komunistyczny, a dla funkcjonowania KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego w paÅ„stwie nie byÅ‚o jeszcze ram prawnych. Dla dobra KoÅ›cioÅ‚a i katolickiego spoÅ‚eczeÅ„stwa, podpisaÅ‚ 14 kwietnia 1950 roku kompromisowe porozumienie z wÅ‚adzami komunistycznymi.

Mimo zawartych porozumieÅ„ paÅ„stwo rozpoczęło walkÄ™ z KociÅ‚em. W tej sytuacji prymas skierowaÅ‚ do wÅ‚adz komunistycznych sÅ‚ynny memoriaÅ‚, w którym mówiÅ‚, że w obliczu krzywd, jakich doznaje KoÅ›cióÅ‚ w Polsce, już dalej w ustÄ™pstwach iść nie możemy. Wyraźne Non possumus gÅ‚owy polskiego KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego urosÅ‚o do rangi symboli intelektualnego oporu przeciwko wszelkiej tyranii. 25 wrzeÅ›nia 1953 roku arcybiskup zostaÅ‚ aresztowany. W lata 1953 – 1956 byÅ‚ kolejno wiÄ™ziony: w RywaÅ‚dzie, Stoczku WarmiÅ„skim, Prudniku i KomaÅ„czy. Z tego okresu pochodzÄ… sÅ‚ynne Jasnogórskie Åšluby Narodu Polskiego.

JesieniÄ… 1956 roku nastÄ…piÅ‚a w Polsce zmiana orientacji politycznej. WÅ‚adzÄ™ w paÅ„stwie przejÄ…Å‚ WÅ‚adysÅ‚aw GomuÅ‚ka, który chciaÅ‚, by w Polsce zapanowaÅ‚ spokój. W zwiÄ…zku z tym 25 października 1956 r. przyjechali do KomaÅ„czy Zenon Kliszko, wiceminister sprawiedliwoÅ›ci i poseÅ‚ WÅ‚adysÅ‚aw BieÅ„kowski. Prosili Prymasa o przyjazd do Warszawy z uwagi na zaistniaÅ‚Ä… sytuacjÄ™ politycznÄ….

28 października 1956 po trzyletnim pobycie w wiÄ™zieniu powróciÅ‚ do Warszawy i rozpoczÄ…Å‚ dziaÅ‚alność, zwiÄ…zanÄ… z peÅ‚nionÄ… funkcjÄ…. Odzwierciedleniem tego byÅ‚a Jego aktywność duszpasterska w latach 1957 – 1965. W tym czasie prowadziÅ‚ Wielka NowennÄ™, bÄ™dÄ…cÄ… przygotowaniem do obchodów Jubileuszu Chrztu Polski. W tym też czasie wraz z caÅ‚ym episkopatem polskim zwróciÅ‚ siÄ™ do niemieckich duchownych z proÅ›bÄ… o pojednanie miÄ™dzy narodami. 25 listopada wystosowano OrÄ™dzie biskupów polskich do biskupów niemieckich, które zostaÅ‚o podpisane przez 34 polskich duchownych podczas Soboru WatykaÅ„skiego II. W liÅ›cie sprawa wkraczaÅ‚a w obszar delikatny dla KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego i wÅ‚adz paÅ„stwa. NajsÅ‚ynniejsze zdania tego orÄ™dzia brzmiaÅ‚y: „Å»adnej polemiki, żadnej dalszej zimnej wojny, ale poczÄ…tek dialogu {...} wyciÄ…gamy do Was rÄ™ce oraz udzielamy przebaczenia i prosimy o przebaczenie”. To posuniÄ™cie, z racji na specyficzne stosunki polsko – niemieckie, spowodowaÅ‚o ostrÄ… krytykÄ™ ze strony wÅ‚adz paÅ„stwowych.

Przez caÅ‚y okres PRL – u wszelkie Å›rodowiska opozycyjne miaÅ‚y w KoÅ›ciele bezpiecznÄ… przystaÅ„ i mogÅ‚y rozwijać swojÄ… dziaÅ‚alność. To pod jego bezpiecznymi skrzydÅ‚ami powstawaÅ‚y pierwsze wizje i programy dla Polski niepodlegÅ‚ej. DziÄ™ki Prymasowi i wolnemu KoÅ›cioÅ‚owi ruch opozycyjny w naszym kraju byÅ‚ najwiÄ™kszy wÅ›ród paÅ„stw bloku wschodniego. Stefan WyszyÅ„ski braÅ‚ udziaÅ‚ we wszystkich wydarzeniach powojennej Polski, wspierajÄ…c naród szczególnie w chwilach ważnych i dramatycznych. Tak byÅ‚o w grudniu 1970 roku, gdy wÅ‚adze wysÅ‚aÅ‚y czoÅ‚gi przeciwko strajkujÄ…cym na Wybrzeżu i tak byÅ‚o w czerwcu 1976 roku, gdy doszÅ‚o do protestów w Ursusie i Radomiu. StawaÅ‚ zawsze po stronie ciemiężonych. ByÅ‚ nie tylko aktywnym i oddanym przywódcÄ… KoÅ›cioÅ‚a w Polsce, ale również w Europie. Jako jedyny polski kardynaÅ‚, bÄ™dÄ…c czÅ‚onkiem kolegium kardynalskiego, braÅ‚ udziaÅ‚ w czterech konklawe – 6 października 1978 roku w tym najważniejszym dla KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego w Polsce i dla Polaków – tegoż dnia na StolicÄ™ PiotrowÄ… powoÅ‚ano Polaka Karola WojtyÅ‚Ä™.

Jan PaweÅ‚ II byÅ‚ Å›wiadom wielkoÅ›ci i roli, jakÄ… odegraÅ‚ w KoÅ›ciele polskim KardynaÅ‚ Stefan WyszyÅ„ski nazwaÅ‚ go Prymasem TysiÄ…clecia, Wielkim Prymasem. PowiedziaÅ‚: „ByÅ‚em Å›wiadkiem Jego posÅ‚annictwa, Jego heroicznego zawierzenia, Jego zmagaÅ„ i Jego zwyciÄ™stwa”.

W okresie rodzÄ…cej siÄ™ „SolidarnoÅ›ci” Prymas TysiÄ…clecia pozostawaÅ‚ oÅ›rodkiem równowagi i spokoju spoÅ‚ecznego. Zatroskany o pokój w Ojczyźnie i dobro ludzi nieustannie wzywaÅ‚ do odpowiedzialnoÅ›ci. U schyÅ‚ku życia peÅ‚niÅ‚ role mediatora miÄ™dzy wÅ‚adzÄ… a opozycjÄ….

KardynaÅ‚ Stefan WyszyÅ„ski 22 maja 1981 roku ostatni raz wystÄ…piÅ‚ publicznie, otwierajÄ…c obrady Rady GÅ‚ównej Episkopatu Polski. ZmarÅ‚ sześć dni później, 28 maja 1981 roku. PrzeżyÅ‚ 80 lat, z czego 57 w kapÅ‚aÅ„stwie. WÅ‚adze paÅ„stwowe ogÅ‚osiÅ‚y żaÅ‚obÄ™ narodowÄ… od 28 do 31 maja. Pogrzeb Prymasa, nazwany także królewskim, zgromadziÅ‚ w stolicy tysiÄ…ce ludzi, zarówno wierzÄ…cych jak i niewierzÄ…cych. UroczystoÅ›ci pogrzebowe odbyÅ‚y siÄ™ 31 maja. Stefan WyszyÅ„ski zostaÅ‚ pochowany w kamiennym sarkofagu w bazylice archikatedralnej Å›w. Jana Chrzciciela w Warszawie. NastÄ™pnie zostaÅ‚ przeniesiony do kaplicy nazwanej jego imieniem.

W swoim testamencie Stefan WyszyÅ„ski zapisaÅ‚ miÄ™dzy innymi: „W stosunku do mojej Ojczyzny zachowujÄ™ peÅ‚nÄ… cześć i miÅ‚ość. UważaÅ‚em sobie za obowiÄ…zek bronić jej kultury chrzeÅ›cijaÅ„skiej przed zÅ‚udzeniami internacjonalizmu, jej zdrowia moralnego i caÅ‚oÅ›ci granic, na ile to leżaÅ‚o w mojej mocy”.

Nauka, myÅ›l spoÅ‚eczna oraz wzór patriotyzmu jakim jest Prymas TysiÄ…clecia pozostajÄ… aktualne do dziÅ›. Osoba kardynaÅ‚a Stefana WyszyÅ„skiego jest symbolem umiÅ‚owania wolnoÅ›ci, sprawiedliwoÅ›ci oraz czci dla czÅ‚owieka, której życie i dziaÅ‚alność wpisaÅ‚y siÄ™ na trwaÅ‚e do naszej historii. StaÅ‚ siÄ™ On znakiem jednoÅ›ci wszystkich Polaków. Dla Jana PawÅ‚a II wielkość Prymasa TysiÄ…clecia przejawiaÅ‚a siÄ™ w tym, że byÅ‚ On nieustraszonym rzecznikiem czÅ‚owieka, jego nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, spoÅ‚ecznym i narodowym, a także przykÅ‚adem żywej miÅ‚oÅ›ci Ojczyzny. Zdaniem papieża „Stefan WyszyÅ„ski przez swoje peÅ‚ne wartoÅ›ci i poÅ›wiÄ™cenia życie musi być policzony jako jeden z najwiÄ™kszych mężów w dziejach”.

KardynaÅ‚ Stefan WyszyÅ„ski byÅ‚ wielkim obroÅ„cÄ… jÄ™zyka ojczystego. PrzemawiaÅ‚ piÄ™knÄ… polszczyznÄ…. Jego kazania zaliczyć można do dzieÅ‚ klasyki literatury. CzÄ™sto przypominaÅ‚ o „prawie Narodu do wÅ‚asnego jÄ™zyka nie znieksztaÅ‚conego i nie pobrudzonego przez naloty Å›mieci”. ApelowaÅ‚ wielokrotnie do ludzi o „zniewolonym umyÅ›le” o rzetelność kulturowego przekazu. MówiÅ‚: „CzÅ‚owiek musiaÅ‚by podźwignąć siÄ™ z gÅ‚Ä™bokiego trzÄ™sawiska kÅ‚amstwa, nieprawdy i nieszczeroÅ›ci, z lÄ™ku, z pospolitego wyrachowania i tchórzostwa, aby mogÅ‚a zacząć siÄ™ prawdziwa odnowa moralna spoÅ‚eczeÅ„stwa”. PodejmowaÅ‚ szereg dziaÅ‚aÅ„, które uważaÅ‚ za niezbÄ™dne, aby wspomóc wyższe uczelnie, którym ukazywaÅ‚ ich sÅ‚użebna rolÄ™ wobec Narodu. KardynaÅ‚ WyszyÅ„ski protekcjÄ… obejmowaÅ‚ liczne dzieÅ‚a i inicjatywy majÄ…ce na celu obronÄ™ i rozwój kultury polskiej. W najtrudniejszych czasach wielokrotnie powtarzaÅ‚: „Nie samym chlebem żyje czÅ‚owiek". Swoim autorytetem wspieraÅ‚ również badania naukowe, szczególnie z zakresu archeologii i historii sztuki oraz konserwacjÄ™ zabytków. Lekcje ojczystej kultury oraz narodowe rachunki sumienia przeprowadzone przez Prymasa TysiÄ…clecia nic nie tracÄ… do dziÅ› na swej aktualnoÅ›ci.

Jednym z ważniejszych elementem dziedzictwa kardynaÅ‚a WyszyÅ„skiego jest nauka o rodzinie. StÄ…d sÅ‚ychać jego woÅ‚anie: „Niech bÄ™dzie bÅ‚ogosÅ‚awiona każda koÅ‚yska, w której roÅ›nie mÅ‚ode życie, każda chata, w której miÅ‚ość kwitnie i rozdzielane sÄ… najcenniejsze dary, niezbÄ™dne dla miÅ‚oÅ›ci spoÅ‚ecznej", ponieważ „dla narodu najważniejszÄ… siÅ‚Ä… i bastionem jest rodzina". Takie same wartoÅ›ci przyÅ›wiecajÄ… zmianom, jakie dokonujÄ… siÄ™ obecnie w naszej ojczyźnie.

Szczególne miejsce w sercu i nauczaniu kardynaÅ‚a Stefan WyszyÅ„skiego zajmowaÅ‚a mÅ‚odzież. Sprawy wychowania mÅ‚odego pokolenia byÅ‚y tematem wielu listów pasterskich Prymasa, jak również kazaÅ„ i nauk gÅ‚oszonych w różnych miejscach i z różnych okazji. SwojÄ… ojcowskÄ… troskÄ… obejmowaÅ‚ nie tylko mÅ‚odzież akademickÄ…, ale także pracujÄ…cÄ… oraz szkolnÄ…. StosowaÅ‚ pedagogiÄ™ serca, szacunku i zaufania. UmiaÅ‚ też z miÅ‚oÅ›ciÄ…, a jednoczeÅ›nie z mocÄ… stawiać wymagania. ProsiÅ‚ mÅ‚odzież, aby szanowaÅ‚a czas, zwalczaÅ‚a niekompetencjÄ™ i brak systematycznoÅ›ci. ApelowaÅ‚: „Panowanie nad sobÄ… i walka ze zÅ‚ymi skÅ‚onnoÅ›ciami, zakoÅ„czona zwyciÄ™stwem, dajÄ… radość i rodzÄ… doniosÅ‚e owoce osobiste i spoÅ‚eczne. Ale to kosztuje. A cóż nie kosztuje, Najmilsze Dzieci?! Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy maÅ‚e i liche sÄ… Å‚atwe”. MówiÅ‚ o sensie i wartoÅ›ci życia, o ludzkiej godnoÅ›ci, o prawach i obowiÄ…zkach mÅ‚odego pokolenia, ukazywaÅ‚ zagrożenia, niebezpieczeÅ„stwa, wytyczaÅ‚ zadania, mobilizowaÅ‚ do wysiÅ‚ku i poÅ›wiÄ™cenia oraz uczyÅ‚ miÅ‚oÅ›ci do Ojczyzny. PrzestrzegaÅ‚: „JesteÅ›cie pokoleniem milenijnym, przeÅ‚omowym, które żyje na grani dwóch tysiÄ…cleci. Wiecie jak trudno jest utrzymać siÄ™ na grani. WiejÄ… tam potężne wichry i szlejÄ… burze… trzeba mocno trzymać siÄ™ pazurami rodzimej skaÅ‚y, aby nie spaść na dno przepaÅ›ci. Trzeba nie lada wysiÅ‚ku i bohaterskiego mÄ™stwa, aby siÄ™ ostać… . Tylko orÅ‚y szybujÄ… nad graniami i nie lÄ™kajÄ… siÄ™ przepaÅ›ci wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coÅ› z orÅ‚ów![...] BÄ™dziecie wtedy mogli jak orÅ‚y przebić siÄ™ przez wszystkie dziejowe przeÅ‚omy, wichry i burze, nie dajÄ…c siÄ™ spÄ™tać żadnÄ… niewolÄ…. PamiÄ™tajcie – orÅ‚y to wolne ptaki, bo szybujÄ… wysoko”.

ApelowaÅ‚ również do nauczycieli i wychowawców. „PamiÄ™tajcie,” – mówiÅ‚ – „że stajecie przed waszymi wychowankami jako ludzie przed ludźmi. JeÅ›li bÄ™dziecie mieć Å›wiadomość tej wspólnoty, wiele osiÄ…gniecie w pracy wychowawczej. Wszystkie rady i wskazania wtedy dopiero bÄ™dÄ… w peÅ‚ni skuteczne, gdy za nimi stanie autorytet prawdziwego nauczyciela, to znaczy peÅ‚nego czÅ‚owieka, gdy wypowiadać je bÄ™dziecie w miÅ‚oÅ›ci i trosce o dobro ucznia, pamiÄ™tajÄ…c, że to także czÅ‚owiek...”

KardynaÅ‚ Stefan WyszyÅ„ski jest autentycznym, ponadczasowym i żywym skÅ‚adnikiem narodowej tożsamoÅ›ci. StÄ…d każdy z nas ma prawo i możliwość wejść w zasiÄ™g wpÅ‚ywu tego dziedzictwa, zaczerpnąć z jego mocy i mÄ…droÅ›ci. WiÄ™cej, jest to nasz obowiÄ…zek tym bardzie, że tego Wielkiego Polaka obraliÅ›my za Patrona naszej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Jest to olbrzymia odpowiedzialność i zarazem szansa na to, aby staÅ‚ siÄ™ dla nas drogowskazem w naszym codziennym życiu, abyÅ›my mogli codziennie odkryć bogatÄ… i niezwykÅ‚Ä… osobowość KardynaÅ‚a i kierować siÄ™ jego naukÄ….

„Oby KoÅ›cióÅ‚ i Naród pozostaÅ‚ mocny dziedzictwem kardynaÅ‚a Stefana WyszyÅ„skiego. Oby to dziedzictwo trwaÅ‚o w nas”.

Jan Paweł II

Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Åšwiadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt ¶r Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS